jakie oświetenie do biura

Dlaczego dobór oświetlenia do biura jest taki ważny?

Biuro zalicza się do miejsc pracy stałej, gdzie większość pracowników spędza minimum 8 godzin dziennie. Praca w nim, powinna przebiegać w odpowiednich dla wzroku warunkach, a przestrzenie biurowe muszą być odpowiednio doświetlone. Wynika to nie tylko z praktycznych względów, ale i odpowiednich przepisów prawa. Zgodnie z art. 207, ust. 2 Kodeksu Pracy, na pracodawcy spoczywa obowiązek właściwego oświetlenia stanowiska pracy. Zastosowanie prawidłowego, zgodnego z wytycznymi oświetlenia ma realny wpływ na zwiększenie efektywności pracownika, podnosi komfort pracy, wpływając na lepsze samopoczucie i redukując zmęczenie oczu.
Nie należy także zapominać o funkcji dekoracyjnej oświetlenia. Dobór odpowiednich opraw warto dopasować do stylistyki wnętrza, w którym ma się znajdować. Lampy powinny harmonijnie wpisywać się w przestrzeń biurową i dodawać jej elegancji bądź designerskiego charakteru.

Postaw na energooszczędne oświetlenie do biura

Wybierając oświetlenie do przestrzeni biurowej, warto wybrać najbardziej energooszczędne źródło światła. Idealnie w tym zakresie sprawdzi się oświetlenie LED.Takie rozwiązanie to nie tylko niższe rachunki za prąd, ale także niezawodność, która cechuje ten typ oświetlenia. Oświetlenie wykonane w technologii LED pobiera do 80% mniej energii elektrycznej w porównaniu ze źródłami konwencjonalnym. Należy także pamiętać, że stosowanie nowoczesnych źródeł LED pomimo ich nieco wyższych cen rynkowych, jest bardziej opłacalne z powodu rzadszej konieczności ich wymiany. Wynika, to z faktu, że czas pracy tradycyjnych żarówek wynosi średnio 1 000h, natomiast lamp LED niejednokrotnie przekracza 50 000h. To oczywiście pod warunkiem, że wybierając oświetlenie do biura, postawimy na wysoką jakość komponentów i źródeł światła LED.

Najważniejsze parametry oświetlenia do biura

Skoro mamy już wybrany rodzaj oświetlenia, warto przejść do szczegółów. Przede wszystkim każde stanowisko pracy musi być odpowiednio doświetlone określoną ilością światła. Przyjmuje się, że jego natężenie powinno wynosić w zależności od charakteru pracy:

  • 500 lx – stanowiska komputerowe, pisanie ręczne, czytanie, przetwarzania danych, pokoje spotkań, sale konferencyjne.
  • 300 lx – recepcje, kopiowanie, segregowanie dokumentów.
  • 200 lx – archiwa, magazyny.

Kolejnym ważnym parametrem jest barwa światła wyrażona w Kelwinach (K). Im niższa wartość, tym bardziej światło będzie się zbliżać w stronę odcienia żółtego. Natomiast im wartość będzie wyższa, tym bardziej światło będzie przechodziło w odcień koloru niebieskiego. Warto pamiętać! Ciepła barwa światła rozleniwia i wywołuje senność, zatem ją do pracy stanowczo odradzamy. Idealny przedział temperatury barwowej, który będzie stymulować nas do pracy i pomoże w koncentracji, mieści się w przedziale 4000-5300K.

Przy doborze oświetlenia warto również zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw (zwany Ra lub CRI). Im wyższą wartość posiada (maksymalnie do 100), tym odcienie oświetlanych obiektów danym światłem będą bardziej naturalne. Polski Komitet Normalizujący nakazuje, aby w miejscu pracy stosować źródło światła o wartości Ra nie mniejszej niż 80 jednostek.

Dobierz odpowiedni rodzaj oświetlenia LED do swoich potrzeb

Oświetlenie biurowe musi być przede wszystkim funkcjonalne. Starannie zaprojektowane
|i poprawnie dobrane oświetlenie, to jeden z kluczowych czynników warunkujących dobre samopoczucie w miejscu pracy. Główne źródło światła warto uzupełnić przez zastosowanie oświetlenia punktowego lub dekoracyjnego.

Postaw na sprawdzoną jakość! Sprawdź naszą ofertę niezawodnych opraw i źródeł światła, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych

Mamy to, czego potrzebujesz! Nasza oferta to setki produktów, najlepszej jakości opraw, źródeł światła i systemów oświetleniowych LED, które świetnie sprawdzą się do oświetlania wszelkich powierzchni biurowych. W szczególności polecamy:

Panele LED bardzo częste rozwiązanie stosowane do oświetlania powierzchni biurowych, dzięki ultra cienkiej, ergonomicznej konstrukcji, która pozwala na równomierne rozproszenie światła na całej powierzchni.

Dowiedź się więcej na temat oferowanych paneli LED >TUTAJ<

Oprawy liniowe LED świetnie sprawdzą się jako designerski sposób na oświetlenie nowoczesnego biura. Posiadają bardzo dobre parametry świetlne, najwyższej jakości komponenty oraz komplet badań fotometrycznych, gwarantując maksymalną satysfakcję z zakupu oraz użytkowania.

Sprawdź dostępne długości i moce naszych opraw liniowych LED >TUTAJ<

Plafony LED rozwiązanie dedykowane do powierzchni biurowych zarówno z zapotrzebowaniem na wysokie parametry świetlne, jak i do ekonomicznych rozwiązań, gdzie wyznacznikiem jest niska cena.

Sprawdź naszą ofertę plafonów LED i wybierz rozwiązanie dla siebie >TUTAJ<

Oprawy sufitowe LED przeznaczone są do montażu w sufitach podwieszanych. Charakteryzują się różnymi strumieniami świetlnymi, designem i szerokim spektrum konfiguracji.

Odkryj naszą szeroką ofertę opraw sufitowych LED >TUTAJ<

Oprawy LED na szynoprzewody zapewniają szerokie możliwości aranżacyjne, dzięki którym możemy skutecznie rozświetlić wybraną przestrzeń biurową. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych eleganckich o stylowym wykończeniu.

Wszystkie dostępne oprawy LED na szynoprzewody znajdziesz >TUTAJ<

Nadal nie wiesz jakie oświetlenie będzie odpowiednie do Twojego biura?
Zadzwoń do nas, nasi projektanci chętnie pomogą Ci stworzyć idealne warunki do pracy.

>skontaktuj się z nami<