barwy światła

Dawniej wybór dostępnych barw światła był bardzo okrojony. Dziś mamy ten komfort, że asortyment różnych opcji barwowych żarówek, czy taśm LED jest niemal nieograniczony. Jeżeli sprawia to, że czujecie się nieco zagubieni dokonując ich zakupu, zapoznajcie się z naszym wpisem. W prosty sposób postaramy się objaśnić Wam, jak odnaleźć się dostępnych opcjach barwowych światła.

Pamiętajcie, że barwa światła w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie, dlatego warto ją świadomie wybierać, decydując się na zakup oświetlenia LED.

Na początek podstawy: barwę światła białego podaje się w Kelwinach [K]. Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest zimniejsze i wpadające w odcień koloru niebieskiego. Im niższa liczba Kelwinów, tym światło będzie cieplejsze i bardziej żółte. Światło białe neutralne stoi na pograniczu barwy ciepłej i zimnej.

Barwa ciepła światła 2700 – 3500K wpada w żółty odcień, dlatego ta barwa świetnie sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli pomieszczeniu nadać przytulny charakter. Ten kolor polecamy do kameralnych kawiarni i restauracji, a także prywatnych przestrzeni jak salon, czy sypialnia. Nie sprawdzi się natomiast w pracy, ponieważ rozleniwia i nie wpływa motywująco do działania.

Barwa neutralna światła 4000 – 4500K najbardziej uniwersalna, dlatego ta właśnie barwa oświetlenia LED jest najczęściej wybierana na naszym rynku. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak: kuchnia, czy łazienka. Szczególnie jest polecana do biur i pracowni, gdzie to potrzebujemy mocnego światła, które nie będzie męczyć naszego wzroku.


Barwa dzienna światła 5500 – 6500K (w przypadku oświetlenia użytkowego określana często mianem zimnej)
pobudza i sprzyja koncentracji. Sprawia wrażenie chłodu, dlatego nie jest polecane do salonów i kuchni. Znajduje natomiast zastosowanie w halach produkcyjnych, przestrzeniach publicznych, korytarzach, garażach i na parkingach.

Poniżej grafika, która w prosty sposób pomoże Wam dobrać odpowiednią barwę oświetlenia LED do klimatu, jaki chcemy nadać danemu pomieszczeniu i jego przeznaczenia. Nie zapominajmy przy tym o istotnym czynniku doboru oświetlenia jakim jest wystrój wnętrza. W przypadku „cieplejszych” przestrzeni np. wykonanych z drewna decydujmy się na barwy znajdujące się z lewej strony na osi barw, z kolei w przypadku mebli białych, szarych, czy metalicznych – postawmy na barwę naturalną lub chłodną.


barwy światła


Jeżeli nadal wahasz się z decyzją jest na to prosty sposób: wybierz oprawę LED z możliwością dostosowania barwy manualnie lub taśmę dwukolorową (seria BERGMEN Masterline) dzięki której, w zależności od pory dnia, czy nastroju wybierzesz dowolną barwę.