Nowe oznaczenie klas efektywności energetycznej

Co się zmieni?
Zgodnie z nowymi, unijnymi przepisami ze skali efektowności energetycznej zniknąć mają plusy (np. klasa A+++), a w ich miejsce pojawi się dobrze znany sprzed lat zakres liter od A do G. Klasa A (zielona) będzie oznaczała najlepszą wydajność, a klasa G (czerwona) najmniejszą.

Od kiedy?
Nowe oznaczenia w branży oświetleniowej obowiązywać będą od 1 września 2021 roku, z zastrzeżeniem, że przez okres 18-tu miesięcy (do marca 2023 roku) w sprzedaży nadal mogą znajdować się produkty z dotychczasowymi etykietami – jeśli zostały wprowadzone przed 1 września 2021 roku.

Dlaczego?
Coraz lepsza technologia produkcji spowodowała przesunięcie w “starej” skali. Niemal żadne produkty na rynku nie miały już klasy C lub niższej, z kolei coraz więcej z nich zaczęło znacząco przerastać założenia przyjęte pierwotnie dla klasy A – dlatego pojawiły się dodatkowe oznaczenia w postaci plusów. Zmiana skali, uwzględniająca postęp technologiczny, ma więc zapewnić konsumentowi lepszą czytelność etykiety.

Co to oznacza?
Najprościej rzecz ujmując – że nastąpi przeskalowanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zmianie ulegnie również postrzeganie strumienia świetlnego i metody kalkulacji klas energetycznych, a one same będą dużo bardziej restrykcyjne. Dlatego nie ma jednej, sztywnej reguły na porównanie i “przeliczenie” oznaczeń między starymi i nowymi etykietami.

Co nowego?
Na nowych etykietach energetycznych znaleźć będzie można kod QR. Dzięki niemu będzie możliwe uzyskanie dodatkowych informacji o produkcie w specjalnie do tego celu przygotowanej bazie EPREL.

A co się nie zmieni?
Produkty wykonane w technologii LED pozostają w dalszym ciągu najbardziej wydajnym, energooszczędnym, żywotnym i przyjaznym dla środowiska źródłem światła!